O Hékaté

Hékaté je řeckou bohyní měsíce, porodů, patronkou cest a křižovatek, vládkyní proměn a tajemných sil, čarodějnic, noci a podsvětí. Těm, kteří ji uctívají, přináší štěstí a bohatství. 

Původně byla uctívána v maloasijské Kárii, později v Řecku. Podle bájí byla dcerou Titánů Persea a Asterie a svou božskou moc získala, když v bojích stála po boku Dia. Díky tomu získala vládu nad životem, smrtí a osudem.

Hékaté bývá také označována za učitelku a patronku všech čarodějek, mezi její atributy patří pochodeň, dýka a klíč a emblémovým zvířetem je had. Bývá často zobrazována v doprovodu černých psů, se kterými se dle pověstí prohání po noční obloze v temné polovině roku.

Je Trojnou bohyní, proto bývá znázorňována se třemi těly nebo alespoň třemi hlavami, ráno je panna, v poledne žena a večer stařena. Někdy na sebe bere podobu vrány, havrana či krkavce, ale může to být i sova.

Hékaté je moudrá a nevyzpytatelná žena s černými vlasy, která často mění podobu. Jejími zasvěcenými stromy jsou tis, vrba a cypřiš, mezi její vůně patří myrha a pačuli.

Pokud chcete bohyni o něco požádat nebo jí přinést obětiny, zanechte za úplňkové noci med, fíky, jablka, ořechy a koláče v ošatce s červenou mašlí na rozcestí tří přírodních cest a bez otáčení odejděte. 

 

             

Katalog  

 

  

 

 

Tato stránka v rámci poskytování služeb 
využívá cookies. Nastavení používání a
dostupnosti cookies můžete upravit v
nastavení Vašeho prohlížeče.