
Dožínky nebo také Lammas či keltským jménem Lughnasadh je svátek (sabat), který připadá na 2.8., ale Keltové jej začali slavit v noci z 31.7. na 1.8. a oslavy trvaly několik dní. Je to jeden ze čtyř velkých svátků kola roku (další jsou Imbolc,Beltaine a Samhain).
Názvy tohoto svátku, načasování i tradice se mohou lišit, ale jeho smyslem je uctít Matku Zemi a poděkovat jí za její dary. Vzhledem k načasování, to je oslava začátku sklizně a tedy český ekvivalent Dožínky není úplně správný. Je to čas, kdy bychom si měli uvědomit, že sklízíme jen to, co jsme sami zaseli, že každý z nás sklízí svou úrodu. Udělejte si čas a zamyslete se nad svou sklizní, poděkujte za vše, dobré i špatné, co přišlo, protože to mělo a má nějaký smysl, i když v tuto chvíli jej ještě nemusíte chápat.
Podle mýtů přikázal slavit tento svátek samotný bůh Lugh, který je patronem všech řemeslníků, na počest své matky - bohyně plodnosti, která se obětovala aby byla Země úrodnější. Lidé se scházejí na oslavu hojnosti, bohatství a plodnosti. Připravují bohaté stoly, pečou bochníky chleba a tradičně se za svítání vyjde na kopec a prosí se o příznivé počasí. Dříve lidé také pořádali různé trhy, soutěže, zápasy a vystoupení bardů a oslavy se tak protáhly až na několik dní.
Tradičně se kromě poděkování za hojnost a úrodu prosilo i o obnovení plodivé síly Matky Země a dělal se rituál na obnovu životního cyklu a to tak, že se uschoval poslední dožínkový snop, ve kterém byl uchován obilný duch. Obilí z tohoto snopu mělo magickou moc a proto se přimíchávalo do osiva na další rok.
Stejně jako staří Keltové, oslavte Lammas rituálem pro bohatství a nadbytek, uspořádejte oslavu a sejděte se s přáteli. Můžete použít zelené nebo zlaté svíce a před jejich zapálením se soustřeďte na hojnost a nadbytek, která Vás provází a pak svíci zapalte. Můžete také přírodě a matce Zemi poděkovat tím, že do přírody zanesete nějakou obětinu - klas, ovoce, trochu vína, něco z Vaší dožínkové hostiny a poděkujete tím také duchům přírody.
Požehnaný Lammas! :)